Blog

W Sejmie o prawach ucznia

(liczba komentarzy 3)

   5 marca wziąłem udział w spotkaniu Parlamentarnego Zespołu ds. Nowoczesnego Kształcenia. Tematem było „Kształcenie praworządne”, czyli statuty szkół, przestrzeganie praw ucznia w praktyce, mechanizmy ochrony praw ucznia w szkole i poza nią, skuteczność kontroli tych praw. Funkcję gospodarza pełnił przewodniczący Zespołu, nauczyciel-poseł Marcin Józefaciuk, a zaproszenie skierowane zostało do organizacji pozarządowych, działających w zakresie powyższej tematyki.

   Zgłosiłem chęć uczestnictwa „bez żadnego trybu”, bo chociaż mogę pochwalić się przynależnością do Społecznego Towarzystwa Oświatowego, nie mam mandatu, by reprezentować tę organizację. Uczciwie przyznałem się do tego w zgłoszeniu, ale zaproszenie jednak otrzymałem, co bardzo mnie ucieszyło. Ostatnio temat praw uczniów stał się niezwykle nośny, a w moim życiu, za sprawą sporego oddźwięku, jaki wywołały pytania zadane przeze mnie na blogu autorowi książki „Prawo Marcina”, zagościł wręcz z siłą wodospadu.

Więcej...

Z uprzejmą prośbą o szacunek...

(liczba komentarzy 7)

   Rzadko odnoszę się w swoich artykułach do poglądów i działań konkretnych osób, może z wyjątkiem ministrów, ale to funkcja publiczna. Owszem, zrobiłem też wyjątek dla Marcina Kruszewskiego, jednak wyłącznie w jego roli autora „Prawa Marcina”. Podzielenie się opinią o książce uważam za uprawnione. Tym razem jednak odniosę się do oceny mojej osoby, dokonanej przez panią Alinę Czyżewską, osobę - jesli sądzić z profilu na fejsbuku - obecnie bez oficjalnej funkcji społecznej, ale o wielorakiej aktywności, która często zabiera głos także w sprawach edukacji.

 

Więcej...

Wyzwanie # 1: Czy nauczyciel może zabrać Ci telefon?

(liczba komentarzy 7)

   Szanowny Panie Marcinie, zwracam się do Pana z prośbą o zajęcie stanowiska wobec szeregu wątpliwości, jakie nasunęły mi się podczas lektury Pańskiej książki „Prawo Marcina”. Jestem nauczycielem, a od ponad 33 lat także dyrektorem szkoły. Mimo wieloletniego doświadczenia mam dzisiaj problem ze znalezieniem się wobec rozmaitych zarzutów, wskazujących na łamanie prawa w szkole. Nie chodzi tu w szczególności o moją placówkę, ale wszystkie, bo – jak zdarzyło mi się to już kilkakrotnie usłyszeć – w zasadzie każdy statut szkolny zawiera dzisiaj zapisy wykraczające poza prawo. Pan zwraca dodatkowo uwagę na nierespektowanie praw uczniów przez pojedynczych nauczycieli, także bez choćby statutowej podstawy. A ponieważ jest na tym tle bardzo wiele konfliktów w szkołach, proszę o wsparcie radą nauczycieli, abyśmy mogli dobrze rozwiązywać napotykane problemy, nie łamiąc przy tym praw uczniów.

Więcej...

Wyzwanie dla prawnika

(liczba komentarzy 3)

   Marcina Kruszewskiego ujrzałem po raz pierwszy w jednym z jego tiktokowych filmików z cyklu „Prawo Marcina”, udostępnionym na fejsbuku w grupie Ja, Nauczyciel. Zwracał się z ekranu do uczniów, ze swadą opisując jakiś wycinek ich szkolnych praw.

   Powiedzieć, że nie spodobał mi się jego występ, to nic nie powiedzieć. Odrzuciła mnie retoryka, w której nauczyciele jawili się pełni złej woli, wręcz wrogowie uczniów. Odruch buntu wzbudziło we mnie przesłanie, wzywające młodych ludzi do przeciwstawienia się opresji. Szkolnej, oczywiście. Osłupiałem, słuchając przykładu z życia, którym autor zilustrował swój wywód, a który z mojej belferskiej perspektywy wydał się absurdalny. Z kilku minut oglądania pozostała we mnie głównie pamięć burzy własnych emocji oraz spontaniczna niechęć do autora.

Więcej...

W ramach prekonsultacji – o wierności narracji

(liczba komentarzy 5)

   Prace nad „odchudzaniem” podstaw programowych ruszyły pełną parą, dzięki czemu poznaliśmy już wstępne propozycje dietetyczne kilkunastu zespołów przedmiotowych. Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało je 12 lutego, wraz z zaproszeniem do zgłaszania uwag w ramach tzw. prekonsultacji. Aby vox populi mógł wybrzmieć wystarczająco donośnie, do dyspozycji internautów oddano specjalny formularz. Dostępna w nim kafeteria autorów wypowiedzi świadczy o otwartości władz na opinie szerokich kręgów społeczeństwa, bowiem wyróżniono: uczniów, studentów, nauczycieli, rodziców, metodyków, członków organizacji pozarządowych oraz innych.

Więcej...

Opinia w sprawie rozporządzenia o pracach domowych

(liczba komentarzy 6)

   Debata publiczna na temat zabronienia/ograniczenia zadawania prac domowych w szkole podstawowej wywołała już taką lawinę opinii, że trudno dodać coś oryginalnego. Można jedynie ze smutkiem odnotować, że jak już chyba we wszystkim co dotyczy życia społecznego, dyskutanci dzielą się na dwa plemiona, a rozwaga ponosi ciężkie straty w starciu z emocjami.

Więcej...

Punkty za wiatr czyli manowce dążenia do perfekcji

(liczba komentarzy 1)

   Pierwsze dekady trzeciego tysiąclecia zapisują się w historii jako okres lawinowego rozwoju praktycznych zastosowań osiągnięć nauki i techniki. Niemal codziennie media donoszą o nowych odkryciach i wynalazkach, które mają uczynić ludzkie życie lepszym, dłuższym, pełniejszym. Postęp jest zadziwiający. Powstają wciąż nowe metody leczenia różnych chorób, bezpieczeństwa strzegą wyrafinowane systemy elektroniczne, przed edukacją otwierają się nowe możliwości związane z wykorzystaniem zasobów internetu, a coraz doskonalsze urządzenia mobilne dostarczają użytkownikom obok rozrywki także niezliczonych życiowych udogodnień. To tylko nieliczne przykłady z ogromnego spektrum zjawisk. Świadomość postępu jest powszechna i pociąga za sobą między innymi wzrost oczekiwań wobec życia. Wśród ludzi narasta przeświadczenie, że każda sytuacja powinna przebiegać zgodnie z ich indywidualnymi życzeniami i potrzebami. Zafascynowani możliwościami, które oferuje cywilizacja, traktują je jako coś oczywistego, wręcz im należnego.

Więcej...

Co może "skuteczny i profesjonalny" nauczyciel?

(liczba komentarzy 10)

   Marcin Wyrwał, dziennikarz i reporter wideo Onetu, zabrał głos na tym poczytnym portalu w kwestii prac domowych, wpisując się w ten sposób do cyklu zwanego "nie znam się, więc się wypowiem". Kto nie czytał, niech zerknie, aby lepiej zrozumieć moją polemikę, której nadaję formę listu do autora artykułu, opublikowanego 29 stycznia pod oskarżycielsko brzmiącym tytułem: "Nauczyciele przesuwają na uczniów to, co sami powinni robić".

Więcej...

Dziadka Jarka powrót do przedszkola

(liczba komentarzy 2)

   Zacznę od przypomnienia tego, co najważniejsze. Otóż przedszkole jest instytucją edukacyjną, której roli w rozwoju dziecka nie sposób przecenić. Wprowadza swoich podopiecznych w tajniki życia społecznego, wzbogaca ich zasoby doświadczeń, stymuluje rozwój intelektualny. W sumie -  buduje fundament wykształcenia.

Więcej...

Jak kupuje się elektorat – studium przypadku

(liczba komentarzy 1)

   Miasto stołeczne Warszawa, od lat borykające się z niedoborem nauczycieli, postanowiło uczynić ruch rewolucyjny, a mianowicie dodatkowo zapłacić tym, którzy w ramach godzin ponadwymiarowych pracują za półtora belfra, dwóch, a nawet więcej. Łącznie obsługują oni, jako podała „Wyborcza”, 5127 etatów. Dotąd wypłacano im dodatek motywacyjny tylko za jeden etat, teraz, od marca 2024, będzie on naliczany w proporcji do faktycznego wymiaru zatrudnienia.

Więcej...

Nasza strona używa, do prawidłowego działania używa technolgii ciasteczek. Więcej informacji na ten temat na stronie: Więcej...