Blog

STOkathon '2022 w relacji siódmoklasistów

(liczba komentarzy 0)

Tegoroczna akcja "Kilometry dla edukacji" już ostatecznie za społecznością STO na Bemowie. 10 listopada byliśmy z krótką wizytą w dwóch z czterech obdarowanych placówek. Zawieźliśmy część prezentów; inne dotrą na miejsce już bezpośrednio od dostawców, bo nie zawsze zamówione artykuły było dostępne od ręki.

W ramach podsumowania akcji czwórka uczniów z klas sziódmych przygotowała krótki, acz treściwy artykuł. Udostępniając go szerokiej publiczności pragnę jeszcze raz podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w naszą akcję: uczniom i pracownikom, którzy wędrowali, oraz rodzicom i pracownikom, którzy wpłacali grosze za osobokilometry. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że razem możemy więcej.

--------------------------------------------------------------------------

   W tym roku, 14. października, nasza Szkoła po raz kolejny zorganizowała STOkathon.

Czym jest?

   STOkathon to sposób na zbieranie pieniędzy w celach charytatywnych w nieoczywisty i przyjemny sposób. Wzoruje się na innej znanej imprezie – ECCO Walkathon. W dniu Święta Edukacji Narodowej chętni uczniowie mieli możliwość wesprzeć inne szkoły i ważne cele charytatywne idąc razem na specjalnie zaplanowany spacer. Każdy kilometr "wychodzony" przez każdą osobę oznaczał wpłatę zaplanowanej kwoty na cel charytatywny. W tym roku rodzice deklarowali kwoty wsparcia (każdy osobo/kilometr oznaczał 7.90 złotych) a uczestnicy musieli na te kwoty zarobić w czasie spaceru. Każdy poziom klas (np. klasy szóste,) pokonały własną trasę i była to naprawdę przyjemna forma wolontariatu.

Przebieg

   Każdy poziom klas przespacerował się w inne miejsce. Klasy pierwsze poszły nad staw, zwany Gliniankami Sznajdra. Klasy drugie przespacerowały się do Parku Edwarda Szymańskiego, a klasy trzecie odwiedziły Plac Zabaw w Lasku na Kole. Klasy czwarte poszły Ścieżką dydaktyczną „Tropem Leśnych Tajemnic”, za to klasy piąte udały się do Alei Miłości w Morach.  Klasy szóste wybrały się na Łosiowe Błota. Klasy 7 odwiedziły okolice Cmentarza Prawosławnego, w tym samym czasie klasy ósme skierowały się do Fortu Blizne. Klasy pierwsze i drugie liceum przespacerowały się Osiedlem Przyjaźń oraz Parkiem Sowińskiego. Klasy trzecie i czwarte liceum odwiedziły Plac Bankowy, Ogród Krasińskich, Polin, Muranów Umschlagplatz, Dzika, Plac Bankowy. Niektórzy uczniowie z klasy 6a/b poszli zobaczyć głaz narzutowy przy ul. Arki Bożka oraz Łosiowe Błota w ramach trasy ekstremalnej (przeszli aż 14 kilometrów!). 22-osobowa reprezentacja najstarszych klas wędrowała w Tatrach w ramach fakultetu trekkingowego, zaliczając tego dnia aż 28 punktów GOT na głowę!

Cel

   Istotą tego projektu jest zebranie pieniędzy na pomoc dla społecznych placówek, działających w mniejszych społecznościach. W tym roku chcemy pomóc trzem szkołom i jednemu przedszkolu prowadzonym w nadgranicznej gminie Wisznice w województwie lubelskim przez dwa stowarzyszenia, założone przez rodziców i nauczycieli.

Efekty

   Razem przeszliśmy w sumie 125,28km (o 20% więcej niż w poprzednim roku). Również uczestników było więcej: 333 uczniów, 56 nauczycieli i 5 innych pracowników szkoły. Wszyscy zgromadzili łącznie 2818 osobokilometrów. Ostatecznie na konto akcji 102 darczyńców wpłaciło 23 470,75 zł., czyli wartość jednego osobokilometra wyniosła aż 8 zł 32 grosze. Niesamowite!

   STOkathlon w tym roku był bardziej niż udany. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział!

Robert (kl. 7b), Pola, Olga i Maja (kl. 7c)

Wróć

Dodaj komentarz

Nasza strona używa, do prawidłowego działania używa technolgii ciasteczek. Więcej informacji na ten temat na stronie: Więcej...