Blog

Kilometry dla edukacji w STO na Bemowie

(liczba komentarzy 1)

   Trzeci rok z rzędu uczniowie i nauczyciele z STO na Bemowie obchodzili Święto Edukacji Narodowej w plenerze, spacerując w ramach akcji, którą określamy w Szkole mianem STOkatonu. Jej pierwowzorem jest ECCO Walkaton, impreza organizowana jakiś czas temu w Warszawie, której uczestnicy za każdy kilometr przespacerowany w wyznaczonym czasie i miejscu mogli wybrać beneficjenta, któremu firma ECCO przekazywała pewną kwotę darowizny. My czynimy to samo, oczywiście na dużo mniejszą skalę, ale ku równie wielkiej satysfakcji wszystkich zainteresowanych. Zgromadzone fundusze trafiają na wybrany cel związany z edukacją.

   W przeddzień Święta, które w tym roku wypadło w sobotę, 353 uczniów i 41 nauczycieli, od pierwszaków z podstawówki po maturzystów, wyruszyło w teren, by podczas spaceru zgromadzić jak najwięcej osobokilometrów, za które blisko 70 darczyńców, głównie rodziców uczniów, ale także nauczycieli, zadeklarowało wpłatę 1 grosza lub wielokrotności tej kwoty.

   W tym roku zdecydowaliśmy, że beneficjentem akcji, którą nazywamy również „Kilometrami dla edukacji”, będzie działalność wystawiennicza naszej Szkolnej Galerii Sztuki, posiadającej aktualnie w swoich zbiorach 459 kopii obrazów wielkich mistrzów malarstwa, namalowanych (od 2008 roku) przez ponad 250 młodych kopistów, najpierw naszych gimnazjalistów, a w ostatnich latach uczniów klas 7-8 szkoły podstawowej. Od początku, niezmiennie, motorem artystycznym tego przedsięwzięcia jest nauczycielka plastyki, pani Elżbieta Pawlak. W kwestiach organizacyjnych współdziała spora grupa nauczycieli i uczniów.

   Pokaźne zbiory Galerii zachęcają, by dzielić się nimi do celów edukacyjnych. Właśnie niedawno zakończyła się wystawa w Wieluniu; jesteśmy otwarci na nowe inicjatywy, gdziekolwiek w Polsce ktoś chciałby popularyzować historię malarstwa. Dzięki tegorocznej akcji zgromadzimy fundusze pozwalające przekazać pakiet prac obrazów na wystawę i dojechać na miejsce, by wziąć udział w otwarciu lub – jak było w Wieluniu – w zamknięciu ekspozycji (skądinąd niezwykle efektownym).

   Ze wstępnych deklaracji darczyńców wynika, że każdy kilometr przedreptany 13 października przez jednego ucznia lub nauczyciela wzbogacił zasoby kapitałowe działalności wystawienniczej o 6 złotych 40 groszy. Ponieważ osobokilometrów wyszło ostatecznie 2350, będziemy mieli do dyspozycji kwotę przekraczającą 15 000 złotych!

   Gdziekolwiek w Polsce ktoś z Czytelników bloga „Wokół szkoły” widziałby potrzebę i możliwość przygotowania wystawy prac, poświęconej wybranej tematyce albo jakiemuś nurtowi malarstwa, może śmiało skontaktować się w tej sprawie z autorem tych słów (adres e-mail można znaleźć w blogu oraz na stronie internetowej STO na Bemowie). Działania Galerii prowadzone są pro bono, do gospodarza należy tylko zapewnienie miejsca ekspozycji i jakiejś formy publicznej prezentacji, typu wernisażu. Partnerem może być palcówka oświatowa, instytucja kultury, lokalny samorząd, organizacja społeczna itp.. Fundusze zgromadzone w ramach STOkatonu pozwolą nam pokryć koszt organizacji przynajmniej czterech takich przedsięwzięć, nawet w miejscach bardzo oddalonych od Warszawy.

   To wielka radość i satysfakcja, móc łączyć obchody Święta Edukacji Narodowej z gromadzeniem funduszy na działalność edukacyjną i spędzeniem czasu na świeżym powietrzu.

Kliknij, aby obejrzeć fragment katalogu Galerii.

Wróć

Dodaj komentarz

Skomentował Mały Pikuś

Bardzo zacna inicjatywa

Nasza strona używa, do prawidłowego działania używa technolgii ciasteczek. Więcej informacji na ten temat na stronie: Więcej...