Blog

Do dzieła, Panie Ministrze!

(liczba komentarzy 2)

   "Dyrektor odpowiada za zdrowie i bezpieczeństwo dzieci i dyrektor oraz samorząd mogą również samodzielnie podejmować decyzje" – powiedział dzisiaj przed kamerami minister edukacji Dariusz Piontkowski. A mną cisnęło o ścianę.

   Przecież jak dyrektor zamknie teraz szkołę – nie na dzień chyba, kwarantanna powinna trwać dwa tygodnie(!), a zagrożenie epidemią minie, to urzędnicy oświatowi przypomną sobie z kolei, że odpowiada on także za realizację podstawy programowej. A ta nie zostanie zrealizowana…

   Otóż nie, panie ministrze, to nie jest takie proste! Dyrektorzy szkół zazwyczaj są pedagogami, a zawsze specjalistami od zarządzania w oświacie; na pewno nie są epidemiologami. Rozumem i zdrowym rozsądkiem, to ja mogę (i muszę) popisać się w różnych zwyczajnych sytuacjach. Zagrożenie epidemią i towarzyszącą jej psychozą w społeczeństwie do nich nie należy!

   Wielkie dzięki za przypomnienie, że jako dyrektor odpowiadam za bezpieczeństwo uczniów, ale to obowiązek organów państwa, aby w tej wyjątkowej sytuacji zapewnić mi niezbędne informacje i wskazówki. To nie ja powinienem dzwonić do SANEPID-u w razie wątpliwości (kto ich, u licha, dzisiaj nie ma?!!!). To SANEPID powinien mi codziennie dostarczać wskazówki dotyczące sposobów postępowania, opierając się na analizach na bieżąco przygotowywanych przez GIS, ale również sytuacji na  terenie, gdzie mieści się moja placówka. Uczynię wszystko, co zostanie zalecone, a tym bardziej nakazane, ale na litość boską, proszę nie zrzucać na mnie odpowiedzialności za bezpieczeństwo dzieci (a i pracowników szkoły, na co pozwolę sobie zwrócić uwagę przy okazji!) w tak nadzwyczajnej sytuacji!!!

   Oczekuję, że codziennie na stronie internetowej MEN pojawi się aktualna, uzgodniona z GIS, informacja dla dyrektorów placówek oświatowych, o sytuacji epidemiologicznej i ewentualnych zaleceniach. Że kuratoria w porozumieniu z wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi zapewnią możliwość zasięgnięcia miarodajnej opinii w tej kwestii.

   Oczekuję, że ludzie, którzy w skali całego państwa ponoszą odpowiedzialność za funkcjonowanie oświaty, służby zdrowia i w ogóle bezpieczeństwo publiczne –  w tym Pan, Panie Ministrze – udzielą mi, jako dyrektorowi placówki oświatowej kompetentnego wsparcia. Tylko tyle!

Wróć

Dodaj komentarz

Skomentował Janina Krakowowa

MEN i Mazowieckie Kuratorium Oświaty do wczoraj słały komunikaty, że nie ma potrzeby izolowania uczniów i nauczycieli, którzy w sobotę i niedziele wrócili ze stref zwiększonego ryzyka.

Dziś jak widać komunikaty są ostrożniejsze - stąd pomysł by odpowiedzialność przesunąć w dół, na dyrektora i samorząd, na wypadek gdyby na przykład chory nauczyciel prowadzący lekcje skutecznie rozsiał wirusa po jakiejś wielkiej szkole.

Strach pewnie nie jest dobrym doradcą, ale kto wie, czy nie było lepszą opcją wydanie centralnego komunikatu z niedzieli na poniedziałek dla kończących ferie czterech województw, by powracający z Włoch i Azji uczniowie i nauczyciele zostali w domu choćby tylko przez tydzień.

Warto zauważyć, że takie środki wdrożyły uczelnie medyczne wobec swoich studentów.

Skomentował Joanna

W punkt!

Nasza strona używa, do prawidłowego działania używa technolgii ciasteczek. Więcej informacji na ten temat na stronie: Więcej...